Kooliõde: liikumine peab suvel olema lõbus, mitte kohustus

0
Käesolev koolivaheaeg pole suve esimeses pooles ilusate ilmadega eriti õnnistanud. Heitlikud päevad pole lapsi õue meelitanud nii palju, kui võiks, mistõttu kipub rohkem aega kuluma nutiseadmete või mängukonsoolide seltsis. Siiski tasub ka muutlikust ilmast hoolimata leida võimalusi liikumiseks ja suve aktiivseks nautimiseks. Tallinna Järveotsa Gümnaasiumi kooliõde Laura Somelar rõhutab, et nii vaimse kui füüsilise tervise huvides on oluline liikumise tähtsust meeles pidada.
 
Laura Somelar on võtnud enda südameasjaks lisaks koolilaste füüsilisele tervisele ka nende vaimse tervise eest seismise. Ta leiab, et igaüks saab oma tervise nimel palju ise ära teha, lähtudes põhimõttest terves kehas terve vaim. “Vaimse tervise vitamiinideks on piisav uni, regulaarne liikumine, tasakaalustatud toitumine ja koosveedetud aeg sõprade või perega,” loetleb Somelar. “Samuti tasub leida hetki endale – olgu selleks unarusse jäänud hobi, hea toit või lihtsalt rahulik jalutuskäik. Ja kindlasti tuleb leida keegi, kellega rääkida, kui mõtted lähevad keeruliseks – tuge otsida pole nõrkus, vaid julgus,” rõhutab kooliõde.
 
Kuidas liikumisrõõm taas üles leida?
 
Õues viibimine võimaldab lastele ja noortele loomulikku liikumist, värsket õhku ning võimalust ekraanidest eemalduda. Päikesepaiste toetab D-vitamiini sünteesi, mis on seotud meeleolu ja immuunsüsteemiga. Lisaks aitab õues olemine maandada stressi, parandades keskendumisvõimet ning toetades emotsionaalset tasakaalu.
 
Somelar leiab, et liikumine peaks olema lõbus, mitte kohustus. “Tuleb leida viise, kuidas noored saaksid liikuda omas tempos ja endale meelepärasel moel – olgu selleks tants, seiklusmängud, sportmängud või isegi aktiivsed videomängud,” sõnab kooliõde. “Ka täiskasvanute eeskuju mängib suuremat rolli, kui me arvame. Kui peres liigutakse koos, muutub see igapäeva loomulikuks osaks. Ka lastega rääkides tuleb välja, et inimesed, kelle peres on sport alati tavaline olnud, on ka ise sportlikuma mõtte- ja eluviisiga,” lisab Somelar.
 
Iga aasta kevadel tähistatakse südamekuud, kuid rasvumine, mis on südame-veresoonkonna probleemide üks peamistest põhjustajatest, rahvatervise näitajates langustrende ei näita. 2024. aastal valminud Tervise Arengu Instituudi haiguskulu analüüsist selgus, et 62% vähemalt 18-aastastest täisealistest on ülekaalus või rasvunud. See tõstatab olulise küsimuse, et kas südamekuu on meil vaid moe pärast, mille olulisus elanikkonnale kahjuks kohale ei jõua. Laura Somelar leiab, et positiivne mõju tervisele avaldub läbi kõige lihtsamate algtõdede, mida südamekuu jooksul levitatakse. “Südamekuu tuletab meelde, et tervis algab igapäevastest valikutest. Kui võtame südamekuu mõtted kaasa kogu aastaks, näiteks liigume iga päev vähemalt 30 minutit, sööme rohkem köögivilju ja jälgime soola ja suhkru tarbimist, siis ei jää südame eest hoolitsemine ainult ühe kuu teemaks, vaid muutub harjumuseks. Parem teha enda heaks natuke kui üldse mitte midagi,” teadvustab ta. 
 
Täisväärtusliku suvevaheaja aluseks on liikumine, rahu ja vaheldus
 
Kui suvevaheaeg seostub üldsusel ennekõike laste ja noorte vaheajaga, siis puhkust saavad ka kooliõed, kes üritavad samuti enda õpetussõnade järgi elada. “Minu jaoks tähendab see palju liikumist – olgu selleks jalutamine, jõusaal või ujumine. Samavõrd oluline on oskus tõmmata piir töö ja isikliku aja vahele ning lihtsalt puhata, ilma süümepiinadeta. Suveks võtan aega ka pere ja sõprade jaoks. vähemalt kord nädalas külastan oma vanemaid või vanavanemaid. Käin võimalikult palju looduses ja tuletan endale meelde, kui ilus on Eestimaa. Kindlasti veedan aega ka suvilas ja loodan, et seal kaob ajataju nii, et ei mäletagi, mis päev parajasti on,” jutustab noor kooliõde oma puhkuseplaanidest.
 
Aasta alguses kuulutas Peaasi välja konkursi, mille käigus otsiti Eesti kõige rõõmsamat inimest. SA Tallinna Koolitervishoid valis üksmeelselt enda meeskonna rõõmsaimaks liikmeks just Laura Somelari.  “Töötan igapäevaselt südamega ja annan endast parima, et olla olemas laste ja noorte jaoks. Kui minu positiivne hoiak on kellelegi rõõmu toonud või midagi muutnud, siis on see parim kinnitus, et teen õiget asja,” leiab kolm aastat tagasi kooliõena alustanud Somelar.
 
Laura Somelari sõnul vajavad noored pärast pingelist perioodi eelkõige und, rahu ja vaheldust. “Lapsele ei tohiks puhkeperioodil liigset survet erinevate tegevuste või ootuste näol panna. Luba iseendale rahulik elurütm  –  unusta äratuskell ning lase kehal ja vaimul taastuda.” 
 
Samas leiab Somelar, et rutiini täielik kadumine pärsib vaimu ja keha taastumist. “Suvel liiguvad lapsed küll rohkem, aga võib juhtuda, et tekib ka rohkem ebatervislikke toitumisharjumusi või unerežiim nihkub paigast,” räägib kooliõde. “Kodus saab tasakaalu luua läbi ühiste tegevuste. Aitab perekeskis toiduvalmistamine, ühised jalutuskäigud või lõbusad sportlikud tegevused. Kui vanemad loovad lihtsaid, aga püsivaid rutiine, aitavad need lastel ka suvel tervislikumana püsida. Rutiinid on head ka suvel, aga veidi suurema mänguruumiga,” võtab Somelar jutu kokku.