Tervisekassa rahastab uusi elutähtsaid ravimeid

0

Tervisekassa laiendas alates 1. juulist ravimite kättesaadavust, parandades ravivõimalusi mitmete raskete ja harvaesinevate haiguste korral. Uued soodusravimid aitavad pikendada eluiga, parandada elukvaliteeti ning toetavad inimesi tõsiste haigustega toimetulekul.

Sotsiaalministri Karmen Jolleri sõnul on loetelu täiendamine alati positiivne uudis ja eriti siis, kui soodusravimite nimekirja lisandub mõni ravim harvikhaiguste raviks. „Üldjuhul on harvikhaiguste ravimid väga kallid ning seni pidid kõnealuste ravimite eest tasuma patsiendid ise või lootma inimeste annetustele,“ ütles Karmen Joller. Ta tõi näiteks seni Lastefondi toel kompenseeritud ravimi toimeainega vosortiid, mida kasutatakse akondroplaasia ravis. „Nüüdsest on ravim sajaprotsendilise soodustusega kättesaadav seitsmele Eesti lapsele, kes seda ravi väga vajavad,“ lisas ta.

Alates juulist täienes oluliselt ka Tervisekassa poolt hüvitatavate vähiravimite nimekiri. „Lisasime loetellu toimeaine abematsikliib, mida kasutatakse hormoonretseptor-positiivse, HER2-negatiivse lokaalselt kaugelearenenud või metastaatilise rinnavähi ravis. Ravimit kasutatakse kombinatsioonis hormoonraviga ning see aitab pidurdada haiguse progresseerumist ja parandada elukvaliteeti,“ selgitas Tervisekassa ravimite hüvitamise teenusejuht Getter Hark.

Teise olulise vähiravimina on ravimiloetellu lisandunud toimeaine alektiniib, mida kasutatakse varajase staadiumi ALK-positiivse mitteväikerakk-kopsuvähi raviks pärast kasvaja täielikku eemaldamist. Ravi eesmärk on vähendada haiguse taastekke riski ja parandada patsientide elulemust. „Samuti oleme täiendamas ravivõimalusi eesnäärme- ja kolorektaalvähi ravis. Laiendame toimeaine olapariibi hüvitamist – lisaks senisele kasutusele saab seda nüüdsest kasutada ka metastaatilise kastratsioonresistentse eesnäärmevähi korral. Kolorektaalvähi raviks on nüüdsest kättesaadav enkorafeniib, mida kasutatakse patsientidel, kelle haigus on progresseerunud pärast varasemat ravi,“ lisas Hark.

Üheks peamiseks uuenduseks ravimite loetelus on trientiin (ravim Cuprior), mis on esimene Eestis soodusravimite loetelu kaudu hüvitatav ravim Wilsoni tõve raviks. „Tegu on päriliku, harvaesineva haigusega, mille puhul on organismis häiritud vase ainevahetus – selle tagajärjel hakkab vask kuhjuma maksa, ajju ja teistesse organitesse. Haiguse ilmnemisel võib maks suureneda, mis äärmuslikel juhtudel võib viia ägeda maksapuudulikkuseni. Teisalt võib haigus põhjustada neuroloogilisi häireid nagu düstartiat, treemorit ja kõnnakuhäireid. Koos neuroloogiliste sümpotmitega avalduvad paraku ka psühhiaatrilised häired nagu unehäired ja kognitiivne düsfunktsioon,“ selgitas Hark. Haiguse käes kannatavaid patsiente on Eestis teadaolevalt kuni 12.

Loetellu lisandub ka toimeaine tsilostasool, mis on mõeldud perifeerse vereringehäire ühe sümptomi – vahelduva lonkamise – raviks. Ravim laiendab veresooni ja parandab organismi vereringet, vähendades seeläbi kõndimisel tekkivat valu ja trombide tekke riski. Soodusravimite loetellu lisandub ka toimeaine benralizumab harvaesineva eosinofiilse granulomatoosi raviks. Eestis vajab seda ravi hinnanguliselt kuni kuus patsienti. Alates juulist on astma näidustusel toimeained benralizumab ja mepolizumab lisaks haiglaravile kättesaadavad ka soodusravimite loetelu kaudu. Ravimeid saab nüüd osta jaeapteekidest, mille eesmärk on parandada inimeste kodulähedase ravi kättesaadavust.

Ühe olulise muudatusena täiendatakse ka osteoporoosi ehk luuhõrenemisega patsientide ravivõimalusi – kui seni kehtis ravimisoodustus vaid neile, kellel oli juba luumurd esinenud, siis alates juulist laieneb soodustus ka nendele patsientidele, kellel on kõrge risk luumurruks. Muudatus põhineb värskematel ravijuhistel, mille kohaselt tuleks ravi alustada juba enne luumurru tekkimist. Tänu muudatustele saab osteoporoosi ravi igal aastal kuni tuhat uut patsienti, parandades nende elukvaliteeti ning vähendades riski luumurdudeks.